::ANA SAYFA  ::ATATÜRK  ::YÖNETİM  ::PERSONEL  ::FİYATLAR  ::ULAŞIM  ::İLETİŞİM  ::TRAFİK ::LİNKLER  ::KKTC'DEN  ::DUYURULAR  ::ETKİNLİKLER  ::ÖĞRETMENEVİ

 

KKTC'DE TRAFİK

 

KKTC’de trafik düzeninin Türkiye’deki sağdan akışlı trafik düzenine göre ters, sol taraftan akışlı olduğundan olabildiğinizce dikkatli olunuz.
 

1. Özellikle karşıdan karşıya geçerken bu dikkatinizi yoğunlaştırmanız doğabilecek olumsuz sonuçları ortadan kaldıracaktır.
 

2. Karşıya geçmeden Önce sağınıza, yolun ortasında ise solunuza bakmayı alışkanlık haline getiriniz.
 

3. Araçla trafikte hareket tarzınız Çemberlere (Raund Abaut), (ışıksız dönel kavşak) yaklaştığınızda durunuz ve Çember (Raund Abaut) içinde bulunan araçlara yol veriniz. Anayol tali yol ayrımı gözetmeksizin bu kuralı asla unutmayınız.
 

4. Araçlarla şehir içi ve şehir dışı hız kurallarına mutlaka uyunuz. Aksi takdirde ödeyeceğiniz ceza miktarı yüksek meblağlar tutacaktır.

 

5. Lüzumsuz korna çalmayınız, farlarla selektör yapmayınız. Kıbrıs'ta yol vermek isteyen araçlar selektör yapmaktadır.
 

6. Kaldırımlardan karşıya geçişlerde maksimum dikkati göstermelisiniz. Öncelikle sağınıza bakmayı unutmayınız.
 

7. KKTC Trafik Kurallarını içerir broşürleri temin edip gözden geçirmeniz iyi olacaktır.
 

8. Birkaç gün KKTC trafiğini gözlemlemeniz sizlere yardımcı olacaktır.
 

Şehirlerarası günlük otobüs seferleri düzenli olarak Lefkoşa - Girne , Güzelyurt - Girne, Güzelyurt - Lefkoşa, Güzelyurt - Girne, Lefkoşa - G.Mağusa arasında yapılmaktadır. Ancak son sefer saatini sormanız akşam saatlerinde aksaklık yaşamanızı önleyecektir. Ayrıca şehir içi ve şehirlerarası taksi hizmetleri de vardır.

zdemir.net tarafından yapılmıştır